Szukaj

Kalendarz

  Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Skóra latem

  Skóra w okresie letnim wymaga szczególnej pielęgnacji. Zazwyczaj gdy tylko zrobi się ciepło lubimy odsłaniać nasze ciało narażając je na jakże szkodliwe promienie słoneczne. Brązowa i pięknie opalona skóra to tak naprawdę powód do dumy dla każdej kobiety w związku z tym nie ma się co dziwić, że w wolny słoneczny dzień nie potrafimy odmówić sobie leżakowania na słońcu. Niestety ale promienie słoneczne nie działają pozytywnie na naszą skórę i wiedziały o tym już nasze babcie i prababcie. Słońce przyspiesza proces starzenia się skóry w związku z czym mogą na niej szybciej pojawić się zmarszczki oraz może spowodować utratę jędrności. Jeżeli zatem chętnie wystawiamy ją na słońce pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji. Jedną z ważniejszych zasad jest unikanie oparzeń. Stosujmy kremy z filtrem a także starajmy się stopniowo wystawiać nasze ciał ona słońce. Wyjazd na cały dzień nad rzekę powinien być albo w towarzystwie balsamu z wysoką ochroną albo po kilku półgodzinnych sesjach opalania w przeciwnym razie może skończyć się dla nas poparzeniem skóry, a to z koeli może spowodować poważne problemy dermatologiczne.
  Na okres letni warto zakupić kremy głęboko nawilżające, gdyż słońce powoduje wysuszenie skóry. Wspaniale sprawdzą się ekstra zabiegi witaminowe pozwalające na odżywienie skóry i jej lepszą pielęgnację. Gdy tylko zauważymy u siebie poparzenie słoneczne powinniśmy zgłosić się czym prędzej do dermatologa lub do apteki. Nieleczone podrażnienia mogą w przyszłości przyczynić się do powstania nowotworów skórnych, które są niestety ale bardzo szkodliwą chorobą. Gdy tylko poczujemy pieczenie skóry warto zastosować maści przeznaczone właśnie do wyeliminowania tego typu problemów. Aby opalenizna dużej się trzymała należy stosować kremy brązujące. Ich działanie polega na symulowaniu skóry do produkcji substancji odpowiadających za piękny brązowy kolor. Pozwolą one na wzmocnienie naszej opalenizny, lecz także zabrązowią miejsca która były ukrywane przed słońcem pod ubraniem. Warto także zastosować olejki odżywcze bogate w witaminę A oraz E.

Transplantologia w naszym kraju potrzebuje większej świadomości wśród pacjentów. Bardzo lekko podchodzimy do tematu oddawania swoich narządów po śmierci. Niby z jednej strony, każdy ubolewa, ze wiele osób umiera, nie doczekawszy dnia przeszczepu, z drugiej strony niewiele robimy by to zmienić. A przecież tak mało potrzeba. Wystarczy nasza zgoda, by po śmierci, nasze narządy zostały przeznaczone dla kogoś innego. Może to być nawet kilka osób, którzy dzięki przeszczepowi będą mogli dłużej żyć. Będą mogły w ogóle żyć. Bo dla pacjentów, którzy czekają w kolejce po nowe serce , przeszczep to jedyna szansa na życie.

Bez nowego organu ich dni sa niemal policzone. I tak czekają. oddanie narządów w wielu środowiskach budzi kontrowersje natury etycznej – co jest całkowicie niezrozumiałe. Wyobrażamy sobie, ze to niegodne by po śmierci nasz bliski był jeszcze krojony przez chirurgów. Jednak możemy naprawdę uratować wiele istnień. Po śmierci narządy nie przydadzą się już na nic. Nie przydadzą się nam, jednak innym pozwolą żyć. Podobna sytuacja jest w krwiodawstwie. krwi brakuje niemal w każdym szpitalu. To dziwne, ze tak niewielu z nas oddaje to co nic nie kosztuje. Pobranie krwi trwa kilka minut, a może uratować zycie i zdrowie wielu ludzi. Krew możemy oddać w dowolnym miejscu, w każdym szpitalu lub punkcie krwiodawstwa. Wydaje się , ze wśród młodych ludzi istnieje większa świadomość. Kiedy w szkołach licealnych organizuje się takie akcje – ustawiają się kolejki. Lekarze zastanawiają się czy ma to związek ze zwolnieniem z dalszych zajęć, które  otrzymuje się po pobraniu. Szybko jednak odrzucają te myśl, ponieważ duża ilość uczniów za kilka miesięcy wraca ponownie oddać krew. Z własnej woli, nikogo nie zmuszani, nawet w okresie wakacji. Jak mówią – tylko po to, by uratować komuś zycie, by pomóc w rekonwalescencji po ciężkich wypadkach, czy operacjach. A przede wszystkim po to by pomóc drugiej osobie. Dawców szpiku jest równie mało jak dawców narządów, potrzebnych do przeszczepu.

Dodaj komentarz